Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O tym, czego prawie na pewno nie wiecie o żonie Josepha von Eichendorffa

Dorobek piśmienniczy ks. A. Weltzla jest podobny do kostki rosołowej, którą można i należy rozpuszczać, by przygotować pokrzepiający posiłek. Przypiski do jego pracy o rodzinie Eichendorffów nanosiło już wielu, między innymi A. Nowack i F. Haiduk. Mimo mozolnej pracy kontynuatorów praca wyjaśniająca bogaty kontekst zebranego przez ks. A. Weltzla materiału nie może być uznana za skończoną. F. Haiduk, korzystając z wcześniejszych opracowań, poszerzył tekst tworkowskiego duchownego o genealogię żony Josepha von Eichendorffa. Badanie tej genealogii otwiera kolejny raz oczy na bogactwo kulturowe Górnego Śląska, które ciągle jest zbyt mało znane, a przez to niedoceniane.

O tym, czego prawie na pewno nie wiecie o żonie Josepha von Eichendorffa
Luise von Larisch

Antoni Leopold Kalckreuth – pradziadek Luise ze strony ojca

Pochowana na rybnickim cmentarzu babcia Luise ze strony ojca Marie Victorie von Kalckreuth (1739 – 1815) była córką właścicieli Pogrzebienia i tam najprawdopodobniej się urodziła. Jej przodków nie określił F. Haiduk w dopiskach do wspomnianej publikacji ks. A.Weltzla o rodzie Eichendorffów. Szczęśliwie zrobienie dopisków jest możliwe dzięki monografii Pogrzebienia L. Musioła i herbarzowi R. Sękowskiego.

W Jaworznie koło Bielska-Białej zachowała się płyta nagrobna Agatiusa Centnera, jednego z przodków Luise vonLarisch
W Jaworznie koło Bielska-Białej zachowała się płyta nagrobna Agatiusa Centnera, jednego z przodków Luise vonLarisch

Marie Victorie von Kalckreuth była córką Antoniego Leopolda i najprawdopodobniej, Anatolii baronowej von Sack. Najprawdopodobniej, ponieważ wiadomo, że była matką brata Marie Victorie, ale nie wiadomo, czy nie zmarła przedwcześnie i Antoni Leopold nie został wdowcem, który ponownie się ożenił. Antoni Leopold von Kalckreuth kupił w 1760 roku majątek pogrzebieński za dwadzieścia tysięcy guldenów i majątek ten  został w rękach rodziny do roku 1828, kiedy to ojciec Luise, czyli  wnuk Antoniego Leopolda von Kalckreuth, sprzedał go Josephowi Domsowi z Raciborza, do którego to miasta przeniósł się wraz z żoną.

Kalckreutowie byli w XVIII wieku jedną z najzamożniejszych rodzin Górnego Śląska. Ich dobra obejmowały miejscowości wokół Raciborza i Opawy. Dziadek Antoniego Leopolda był starostą księstwa opawskiego i w 1768 roku otrzymał tytuł barona czeskiego, co jest trzecim tytułem baronowskim związanym z rodziną Luise von Larisch.  Ojciec właściciela Pogrzebienia, Karol Maksymilian był asesorem sądu ziemskiego i członkiem rady księstwa opawskiego. Należał on do jednych z najbogatszych osób w księstwie opawskim. Dzięki dobremu ożenkowi stał się również właścicielem dóbr w czeskim obecnie Benešowie. Cały ten ogromny majątek odziedziczył wspomniany właściciel Pogrzebienia, Antoni Leopold, czyli pradziadek Luise von Larisch. Nie dość, że był zamożny, to jeszcze pomnożył majątek. Około 1725 roku kupił Ciężkowice. Był w tym czasie  już  żonaty z Anatolią baronową von Sack, która była najprawdopodobniej córką landrata toszeckiego i siostrą Ernsta, również landrata, późniejszego właściciela Ciężkowic oraz siostrą Fryderyka, późniejszego właściciela kopalni w Czernicy. O zakupie majątku w Ciężkowicach wspomina ks. A. Weltzel, pisząc, że był w rękach Ernesta von Sack jeszcze przed rokiem 1796 rok.

Antoni Leopold wraz z Amalią von Sack mieli na pewno jednego syna, Jana Karola (1724 – 1797), który przejął między innymi dobra w Pogrzebieniu. Jan Karol ożenił się z Ewą hrabiną Sedlnicką, która była między innymi właścicielką Kornowaca od 1764 roku. Małżeństwo to niestety nie wydało na świat potomstwa.  Monografia L. Musioła mówi, że majątek w Pogrzebieniu został przejęty po śmierci Jana przez Antoniego, który przekazał później dobra siostrzeńcowi. Oznacza to, że Antoni i matka jego siostrzeńca, czyli Marie Victorie von Kalkreuth byli braćmi Jana Karola, a potomkami Antoniego Leopolda, choć trudno dociec, jak już wspomniano, czy w związku z Anatolią von Sack. Antoni Leopold wraz z synem i synową zostali pochowani w krypcie Oppersdorffów w Polskiej Cerekwi. Nie ma danych potwierdzających, że w kościele spoczywa żona Antoniego Leopolda, Anatolia von Sack, co może wynikać z faktu, że prawie na pewno była wyznania protestanckiego.

W 1775 Jan Karol przekazał majątek w Pogrzebieniu bratu Antoniemu (1737 – 1800), wujowi Johanna Nepomuka von Larisch. Nie wiadomo, czy Antoni von Kalckreuth był żonaty. Bezdzietny właściciel Pogrzebienia na pewno był człowiekiem bardzo pobożnym, który często odmawiał różaniec. Zachowały się zapiski potwierdzające, że w wypadku jakichś przestępstw lub wykroczeń swoich poddanych kazał im robić dobre uczynki, a zdarzało się nawet, że nie informował leśniczego o kradzieży drewna z jego własnego lasu. W testamencie przeznaczył 500 talarów kościołowi i gminie pogrzebieńskiej, wpisując się w ten sposób w długą tradycję miejscowości opieki nad słabymi – wiadomo, że co najmniej od początku XVIII wieku był w Pogrzebieniu dom opieki nad chorymi i starcami prowadzony najpewniej przez miejscowych duchownych. Antoniego von Kalckreuth pochowano  w krypcie kościelnej w Pogrzebieniu.

Luise von Larisch, dobra żona z Niewiadomia
Luise von Larisch, dobra żona z Niewiadomia

Przodkowie Luize von Larisch, czyli Górny Śląsk w pigułce

Pochodzenie Luise von Larisch pokazuje kilkusetletni związek jej rodziny, a właściwie rodzin. Kategorie rodzinne i majątkowe były dla szlachty górnośląskiej ważniejsze od kategorii narodowych, a nawet religijnych.  – Kalckreuthowie byli katolikami, Sackowie –protestantami. W żyłach Luise płynęła krew Larischów, Centnerów, Gureckich, Mletzków,Kalckreutów, Hollych, Bludowskich i wielu innych. Rodzina Luise pochodzi spod Bielska, Gliwic, Jastrzębia, Rybnika, Kędzierzyna, Głubczyc i innych. Podobnie jest  z przodkami Josepha von Eichendorffa. Jeżeli ktoś nie wierzy, że jest możliwe zgodne współżycie różnych kultur narodowych, etnicznych, czy religijnych, to oznacza, że jeszcze nie poznał i nie zrozumiał bogatej historii Górnego Śląska.

Jan Krajczok

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].