Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Dycki tak było, czyli jeszcze słów kilka o historii procesji konnych 

Dycki tak było - to najczęstsza odpowiedź na pytanie skąd się wzięły wielkanocne procesje konne. Może przywieźli je na Śląsk niemieccy osadnicy, a może był to kult boga słońca? Najważniejsze, że wciąż są, choć warto, by nie stały...

Od bezmięsnych poniedziałków po niedziele czynu partyjnego – tak się żyło w PRL-u 

Nic tak dobrze nie działało na kaca, jak zimne mleko podebrane sąsiadowi spod drzwi i głęboki sztach Sportem, który stawiał na nogi. Potem wystarczyło dotrzeć do zakładu pracy, wziąć klina i przedrzemać gdzieś do fajrantu. Trochę jak...

O tym, czego prawie na pewno nie wiecie o żonie Josepha von Eichendorffa 

Dorobek piśmienniczy ks. A. Weltzla jest podobny do kostki rosołowej, którą można i należy rozpuszczać, by przygotować pokrzepiający posiłek. Przypiski do jego pracy o rodzinie Eichendorffów nanosiło już wielu, między innymi A. Nowack...

O historii procesji konnych, które nadają Wielkanocy szczególny sens 

Wiadomo, że od „niepamiętnych czasów” na ziemi raciborskiej w kilku miejscowościach w drugie święto Wielkanocy odbywają się tradycyjne procesje konne. Nasuwa się pytanie, jak długa jest ta tradycja.

Tarcza na rękawie mundurka, klasowe wykopki i pieniądze w SKO czyli dzień w peerelowskiej szkole 

Najfajniejsze w życiu szkoły były nie lekcje, tylko to, co poza nimi. Jak się miało dobry układ z woźnym, to w strategicznych momentach potrafił zadzwonić na przerwę pięć minut szybciej, albo znaleźć parę zapasowego obuwia zmiennego....

Wojenny życiorys Roberta Grzybka 

Zostało ich dziewięciu. W czasie II wojny światowej i tuż po ustaniu wojennej zawieruchy działali w Armii Krajowej. Dziś są członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu wodzisławskiego i rybnickiego. Mówią o sobie, że...

Kryształy w meblościance, lamperia w łazience i słomianki na ścianach czyli peerelowski design 

Czym się wyróżnić w bloku z betonu na szarym osiedlu w czasach, gdy każdy towar trzeba było sobie „załatwić” a nie po prostu kupić? Niektórym wystarczył turecki dywan, innym kolorowe zasłony albo odpowiednio wyeksponowana zastawa obiadowa...

Historyczna procesja 

Niezwykłą drogę krzyżową pokonali raciborzanie przenosząc ponadstuletni krzyż ze starego szpitala przy ul. Bema do nowego przy ul. Gamowskiej. W tym historycznym wydarzeniu, które miało miejsce 2 kwietnia 2004 roku wzięło udział ponad dziesięć...

Czar czterech kółek 

Wielu kierowców pamięta swój pierwszy samochód i jego cenę, a niektórzy chętnie dzielą się okolicznościami w jakich został zakupiony. W czasach, kiedy auto na ulicy pojawiało się niezwykle rzadko, szczęśliwi posiadacze czterech kółek...

Rydułtowy: Zaprezentowali książkę „Był naprawdę dobry” o ks. Franciszku Blachnickim [ZDJĘCIA] 

W Rydułtowskim Centrum Kultury "Feniks" odbyła się prezentacja książki dr. Mateusza Sobeczki i Patrycji Tomiczek pt. „Był naprawdę dobry”. Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w parafii Świętego Jerzego w Rydułtowach. 

Augustyn Kuśka

ur. 22.07.1894, zm. 05.09.1941

Urodził się 22 lipca 1894 r. w Radlinie – Obszarach w rodzinie robotniczej jako syn Franciszka i Franciszki z domu Gąsior. W wieku 17 lat wyjechał za pracą do Westfalii (obecnie Nadrenia Północna – Westfalia w zachodniej części Niemiec). Brał udział w I wojnie światowej, a po jej zakończeniu wrócił do rodzinnego Radlina, przyjmując pracę jako górnik na kopalni Emma. Był pierwszym dyrygentem Towarzystwa Śpiewu „Jutrzenka”, założonego na Obszarach w 1919 r. Funkcję pełnił krótko, bo przez około cztery miesiące. Z prowadzenia chóru zrezygnował, ponieważ od kilku miesięcy był zaangażowany w tworzenie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Jako tamtejszy trener mógł werbować polską młodzież do tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej.

W I powstaniu śląskim, które trwało od 16 do 24 sierpnia 1919 r. brał udział jako dowódca. Po jego upadku, chroniąc się przed prześladowaniami ze strony Niemiec, udał się na obczyznę. Po ogłoszeniu amnestii wrócił do rodzinnego Radlina, gdzie kontynuował pracę na kopalni. Po wybuchu II powstania w 1920 r., również musiał się ukrywać. Niejednokrotnie przesiadywał w norze ziemnej. Kiedy był bliski zdekonspirowania, ponownie uciekł do Westfalii. Kiedy tylko wybuchło III powstanie śląskie w 1921 r., Kuśka zjawił się w rodzinnym Radlinie. Pod jego dowództwem kompania obszarska przeprowadziła zwycięski szturm na kopalnię. Niemiecki dyrektor sam oddał ją powstańcom i „uzbrojony” w białą flagę wraz z dowództwem powstańczym obchodził zakład, nakazując broniącym się oddziałom niemieckim kapitulację. Po zwycięskim powstaniu Augustyn Kuśka współpracował ściśle z dowódcą 14 pułku powstańczego Józefem Michalskim w Wodzisławiu Śl. oraz jego następcami — Józefem Musiolikiem i Leopoldem Sachsem. W 1929 r. rozpoczął pracę na kolei. Z małżeństwa, które zawarł w 1920 r., doczekał się córki i syna.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej i wkroczeniem wojsk niemieckich do Radlina, Kuśka jako jeden z pierwszych został aresztowany przez gestapo i zamknięty w więzieniu policyjnym w Radlinie. Po kilku dniach został zwolniony. Następnie aresztowano go w listopadzie 1939 r. Hitlerowscy oprawcy katowali go i torturowali, domagając się wydania nazwisk wszystkich znanych mu powstańców. Augustyn Kuśka nie zdradził nikogo. Nie mogąc przełamać jego uporu, gestapo wezwało do siebie jego żonę, oświadczając, że jeśli mąż wyda nazwiska, natychmiast znajdzie się w domu. Gdy mu to zakomunikowano oświadczył jednak, że woli zginąć sam za wszystkich, nazwisk przyjaciół jednak nie wyda. W efekcie został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Następnie przewieziono go do Oświęcimia, gdzie zmarł 5 września 1941 r. Według wystawionego aktu zgonu – potwierdzonego przez lekarza obozowego, zmarł o godz. 7.15. Jako przyczynę zgonu stwierdzono „Darmkatarrh bei Körperschwäche”, czyli nieżyt/katar jelit przy wyczerpaniu organizmu.

Za udział w powstaniach Augustyn Kuśka odznaczony został Medalem Niepodległości, Gwiazdą Górnośląską, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi, Krzyżem na Śląskiej Wstędze oraz pośmiertnie – Śląskim Krzyżem Powstańczym.

Justyna Koniszewska


Autorka korzystała m.in. z publikacji „Powstania śląskie i plebiscyt” autorstwa Pawła Gleńska